Sony VAIO X1 yeni serisi

Sony VAIO X1 yeni serileri arasında sahip olduğu zarafetiyle kendine hayran bırakan VAIO X serisinin gözdesi X1’in, bu ay ofisimize uğramaması düşünülemezdi. Hatırlarsanız Sony, bundan bir süre önce XEL-1 isimli 11 inç büyüklüğündeki OLED televizyonuyla, ‘dünyanın ilk OLED televizyonu’ unvanını elde etmiş ve görüntü kalitesi adına önemli bir başarı kaydetmişti. Böylesi bir başarıyı daha kendisine ‘dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarı’ unvanını kazandıran X1 ile tekrarlayan Sony, eminiz bir kez daha tüm teknoloji severlerin takdirini kazanacaktır.

STİL SAHİBİ KULLANICILARIN DİKKATİNE

Yalnızca 780 gram ağırlığında olan X1, inceliği ile de göz kamaştırıyor. Yalnızca 13.9 mm kalınlığında olan X1, sahip olduğu tasarımıyla da bir hayli dikkat çekici. Stil sahibi kullanıcılara hitap edecek ölçüde şık tasarımıyla dikkat çeken X1, tamamı siyahla renklendirilmiş mat bir zemine sahip. Modern tasarım çizgilerinin hakim olduğu X1’in ekranı da yine gövdesiyle aynı oranda mat malzemeyle kaplanmış. LED arka aydınlatma teknolojisine sahip 11.1 inç genişliğinde X-black LCD ekranı üzerinde taşıyan X1, yüksek kontrast oranı ve renk kalitesiyle, tasarımıyla kazandığı beğeniyi pekiştirmeyi beceriyor. 1366×768 piksel çözünürlüğünde görüntüleri yansıtabilmesi sayesinde tüm işlemlerinizi net ve detaylı şekilde görüntüleyebileceğinizi de belirtelim.

Özellikle video gösterimleri veya görsel multimedya uygulamalarınız sırasında cihazın sunacağı görüntü kalitesi sayesinde büyük keyif alacağınız kesin. Ekranın hemen üzerinde yer verilen ‘Motion Eye’ kamerası sayesinde görüntülü sohbet imkanı da sunan cihaz, sahip olduğu 3G bağlantı desteği sayesinde bu imkanı en kaliteli haliyle ve herhangi bir yere bağlı kalmadan yaşayabilmenize olanak tanıyor. X1’in sunduğu 3G desteğine daha sonra tekrar değineceğiz. Cihazın üzerinde yer alan klavye, her zamanki VAIO stilini yansıtıyor. VAIO boşluklu klavye tasarımının kullanıldığı X1’de, tuşların boyutu gövdenin sahip olduğu genişlik oranında küçültülmüş. Klavyede rahatlığı yakalayabilmek için elbette bir alışma süresi geçirmeniz gerekecektir. Ancak bir kez alıştıktan sonra bir daha herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz.

Touchpad alanında da çoklu dokunma teknolojisi kullanılan X1’de, bu alanda bir yeniliğe daha gidilmiş. Uzun belgelerde veya aşağıya doğru uzayıp giden internet sayfalarında touchpad ile kaydırma işlemi eminiz hepinizin canını sıkıyordur. Buna bir çözüm getiren Sony, X1’in touchpad’i ile bu işlemi parmağınızı touchpad alanına bir kere dokundurduktan sonra sağa veya sola doğru daire şeklinde çevirmenizle gerçekleştirmenize olanak tanımış. Böylece touchpad alanından dışarıya taşmadan uzun sayfalarda rahatlıkla aşağı ve yukarı yönlerinde dolaşabiliyorsunuz. Ancak touchpad alanının fazlasıyla küçük tasarlanmış olduğunu ve bunun da parmaklarınızı yorduğunu söylemeliyiz.

Açıkçası kullanım sırasında içimizden, touchpad alanının sağa ve sola doğru biraz daha geniş tasarlanmış olmasını geçirmeden edemedik. Fakat Sony yetkilileri bu alanın genişliğinin, touchpad alanının hemen altına konumlandırılmış olan batarya bölümünün izin verdiği ölçüde şekil aldığını belirtiyorlar. Bu bölgeyle ilgili değineceğimiz son nokta ise palm rest bölgesinin bileklerinizi dinlendirebileceğiniz ölçüde geniş olması.

3G HIZINDA İNTERNET

Üzerinde iki adet USB portu bulunduran X1’de ayrıca VGA ve Ethernet bağlantılarına da yer verilmiş. Ön kısmında kart okuyucuların bulunduğu cihazın çevresinde başka herhangi kayda değer bir bağlantı bulunmuyor. Yukarıda bahsettiğimiz 3G desteğini pil bölgesinin altındaki SIM kart girişi ile sağlayan cihaz, bu sayede Wi-Fi erişim noktalarından uzakta olsanız dahi, GSM operatörünüzün desteklediği bölgelerde 7.2 Mbps’ye kadar 3G hızından faydalanmanızı sağlıyor. Böylece sahip olduğu hafifliği ve inceliğinin yanında 3G bağlantı desteğiyle de mobilitenin anlam tazelemesine olanak tanıyan X1, cep telefonları ve diğer Bluetooth destekli cihazlarla konuşabilmesi için Bluetooth teknolojisiyle de donatılmış.

KARBON FİBER TASARIMIYLA DAYANIKLI

Cihazın karbon fiber alaşımı sayesinde inceliğine karşın fazlasıyla sağlam yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede yere düşmelere ve ezilmelere karşı direnç göstermesiyle kullanıcıları etkileyecek olan X1, ayrıca sistem özellikleri arasında yer verilen SSD sabit diski ile herhangi bir darbe aldığı durumlarda verilerinizin korumasını da üstleniyor. 128 MB’lık SSD sabit diskin yanında 1.86 GHz değerinde Intel Atom Z540 işlemcinin sahibi olan X1, bu işlemci seçimiyle netbook kategorisinde bulunduğunu gösteriyor. Ancak bu noktada belirtmeliyiz ki, cihaz sahip olduğu incelik, hafiflik ve bu sayede şekil alan tasarımıyla rakip ürünlerden gözle görülür ölçüde fark yaratıyor. Yaratılan bu farkın bir diğer ayağı ise elbette fiyat hanesinde gözlerimize çarpıyor. Sahip olduğu fiyatıyla yüksek performans alabileceğiniz bir dizüstü bilgisayarla eş değer olan X1, bu nedenle yer aldığı segmentin takipçileri tarafından pahalı bulunacaktır. Fakat fiyatıyla ihtiyacın dışında, lüks tüketim ürünleri arasında gösterilebilecek olan X1’in, kullanıcılara sunduğu mobilite ve saydığımız diğer özellikleriyle bu fiyatını karşıladığı da bir gerçek. X1’in sahip olduğu sistem özelliklerine devam edecek olursak, üzerinde 2 GB değerinde ve DDR2 türünde belleğe yer verilmiş olduğunu ve Intel GMA 500 yerleşik ekran kartıyla desteklendiğini söyleyebiliriz. İşletim sistemi olarak trendin takipçisi olan X1, Windows 7 işletim sistemiyle kullanıcılarla buluşuyor. Windows 7’nin sunduğu tüm avantajlarıyla da rakiplerini geride bırakan cihaz, ayrıca gövdesinin altında da bir hoparlör çıkışı bulunduruyor. 8 saat olarak açıklanan pil süresinin dışında pil süresini uzatabilmeniz için opsiyonel aksesuar alternatifinin de düşünülmüş olduğunu söyleyelim. X1’in pil süresini, opsiyonel aksesuar olarak sunulan uzun ömürlü X pili ile 16 saate kadar uzatabilmek elinizde.

KARAR ANI

Netbook kategorisine getirdiği yenilikleri ve ‘dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarı’ unvanını elinde bulundurmasıyla bir hayli dikkat çekici bir ürün olduğunu bir kez daha yineleyeceğimiz cihaz; tasarımıyla, sistem özellikleriyle, 3G’yi de içinde bulunduran bağlantı seçenekleriyle, dayanıklılığıyla ve yukarıda saydığımız daha pek çok olumlu yönüyle başarılı bir ürün olarak göze çarpıyor. Fiyatıyla her ne kadar biraz cep yakacak gibi görünüyor olsa da, eğer mobiliteye ve sahip olacağınız ürünün stil sahibi olmasına önem veriyorsanız, X1’in buna değecek türde bir dizüstü bilgisayarı olduğundan kuşku duymayacaksınız.